Proč nízkoenergeticky a s námi

 

Nízkoenergetický dům je v dnešní době především o úsporách energií, které rok od roku rostou do nevídaných výšin, ale výhody u nízkoenergetických domů nejsou jenom v úsporách energií, přínosů je ve skutečnosti mnohem více.

Největší přínos nízkoenergetického domu je úspora na vytápění a ohřev teplé užitkové vody. Náklady na vytápění domu a ohřev TUV tvoří cca. 70% celkové spotřeby domácnosti, zbylé 30% náklady jsou pak na domácí spotřebiče a provoz domu.
Majitel nízkoenergetického domu tak ušetří na energiích, v porovnání s běžnou novostavbou splňující tepelně izolační požadavky dané naší normou, mezi 30-50%, v některých případech však i výrazně více.

Menší závislost na růstu energií bude do budoucna získávat čím dál více na důležitosti a právě nízkoenergetické a pasivní domy jsou jedinou možností jak se chránit proti neustále vzrůstajícími cenami energií.

Nejvýhodnější penzijní připojištění je do nízkoenergetického či pasivního domu. Pravděpodobně jste již někdy slyšeli, že právě investice do kvalitního nízkoenergetického bydlení je tou nejlepší formou penzijní připojištění pod sluncem. Je to zcela logický předpoklad, protože za desítky let budou při tomto závratně rychlém tempu zvyšování cen energií a výše daně z přidané hodnoty, ceny energií atakovat pro nás v této době nepředstavitelné hranice.

Nízkoenergetické domy jsou šetrné k životnímu prostředí a to jak použitím přírodních a zdravotně nezávadných materiálů, tak samozřejmě i snižováním emisí CO2. V tomto bodě hrají prim zejména dřevostavby, které navíc velmi významně snižují množství tzv. šedé energie, potřebné k výrobě stavebních materiálů zejména pálených cihel.

Zdravější bydlení, kde nemůžeme opomenout zejména výměnu vzduchu obvykle zajištěnou mechanickým řízeným větráním. Většina vzduchotechnických systémů obsahuje také jeden či více filtrů, které dáel významně zvyšují čistotu vzduchu v domě.
Velmi často je celý systém větrání zajištěn systémem s rekuperační jednotkou, která obsahuje všechny výše uvedené prvky a navíc tzv. rekuperátor, který má za úkol předat maximální množství tepelné energie z odváděného vzduchu nově přiváděnému čerstvého vzduchu.

Vyšší životnost domu je další důležitá vlastnost kvalitních nízkoenergetických staveb, kupodivu již poměrně málo zmiňovaná. Vyšší životnost je v přímé úměře k důslednému dodržování stavebních detailů, technologických postupů a systémových prvků, což je právě doménou hodnotnějších nízkoenergetických staveb. Těmito technickými opatřeními se významně snížuje např. počet tepelných mostů, perforací jednotlivých vrstev konstrukce a díky tomu je pak konstrukce méně namáhaná vlhkostí a kondenzací vody.

Vyšší komfort bydlení je neméně důležitá vlastnost nízkoenergetických domů, nejčastěji ve spojení s neustále čerstvým vzduchem v místnostech, teplými vnitřními povrchy (zejména u dřevostaveb), a velmi často také nízkoteplotním podlahovým vytápěním atd.
Nízkoenergetické domy mohou být vybaveny také tzv. inteligentními prvky, které dále zvyšují celkový komfort a hodnotu bydlení.

Pokračujte prosím zde Proč s námi?

 

Mešťánek GSERVIS partner naZeleno Správa nemovitostí