Články

Články

Historie houpací sítě

V nabídkách obchodníků naleznete různé druhy houpacích sítí v nápaditých designech a různých rozměrech. Houpací síťě jsou možná novinkou v evropských stylech bydlení, ale jinak se jedná o dost starý doplněk bytů a domů, kterému zub času neurval ani kousek zajímavosti a oblíbenosti.

Houpejte se v každém věku

Houpací sítě nikoho neomezují. Pohoupá se dítě i dospělý člověk. Nejdříve ze všech se houpali Indiáni ve Střední a Jižní Americe. Svoje hamaky si vynalezli hlavně z důvodu ochrany před různou havětí na zemi. Mohli nerušeně spát nebo odpočívat v dostatečné vzdálenosti nad zemí a bylo jim celkem jedno, kolik se pod nimi hemží mravenců, pavouků, hadů a jiného hmyzu a živočichů. Jakmile se první Španělé a Portugalci objevili u nově objeveného amerického kontinentu, začali prozkoumávat vše možné a nemohly jim uniknout ani závěsné houpací sítě. Praktická síť se jim pochopitelně hodně zalíbila a hned ji začali využívat k nerušenému usínání. Houpací sítě se záhy dostaly i do vybavení zaoceánských lodí. Výhodou oproti standardním postelím bylo příjemné kolébání podle pohybu lodi a úspora prostoru. Námořní nezbytností zůstaly až do 20. století. Do Evropy dostal houpací sítě Kryštof Kolumbus, přivezl je z ostrovů Bahamy.

 

O vybavení houpacími sítěmi se postarali i provozovatelé kosmických lodí. Posádka i velitel mohou klidně spát. Více jak tisíciletá tradice starých indiánských kultur se přenesla do  každodenního života miliónů lidí. Vychvalují si hlavně maximální odpočinek a nezatěžování páteře. Tělo se příjemně ochlazuje a nadměrně nepotí.

Pridané 17.01.2013 - 8:38

Autor: Redakce

Přidat hodnocení

Mešťánek GSERVIS partner naZeleno Správa nemovitostí